Телефони: роб. (044) 454-99-99, дом. (044) 457-53-77, моб. 050-50-17-315
Електронна пошта: info@zmok.kiev.ua
Народився 24 червня 1940 р. у м. Херсоні.
Закінчивши з медаллю в 1957 р. Київську середню школу, вступив на механічний факультет Одеського політехнічного інституту. Через два роки перевівся на механіко-машинобудівний факультет Київського політехнічного інституту (КПІ), здобувши в 1962 р. фах інженера-механіка. Того ж року почав працювати на кафедрі верстатів асистентом. Упродовж 1964–1967 рр. навчався в аспірантурі. У 1969 р. захистив кандидатську дисертацію, що стосувалася цангових патронів, а в 1984 р.– докторську дисертацію на тему: «Синтез затискних механізмів пруткових автоматів» (м. Москва, МВТУ ім. М. е. Баумана). З 1971 р.– старший викладач, з 1972 р.– доцент, а з 1985 р. і до сьогодні – професор кафедри конструювання верстатів та машин Національного технічного університету України «КПІ».
Ю. М. Кузнєцов – всесвітньовідомий фахівець у галузі верстатобудування і технології машинобудування. Заснував три наукові школи: перша – із синтезу і аналізу затискних механізмів і пристроїв автоматичного маніпулювання; друга – зі створення верстатів нового покоління на модульному принципі, в тому числі з паралельною кінематикою; третя – із креатології та інтелектуальної власності. Розробив спеціалізований диференційно-морфологічний метод пошуку нових технічних рішень по затискних патронах. Автор першого в СРСР напівавтомату для обточування природних алмазів. Учасник міжнародних ярмарків у Болгарії, Німеччині, Польщі, Кореї.
Наукові інтереси: один з провідних фахівців в галузі верстатобудування – створення верстатів і верстатних комплексів нового покоління на модульному принципі; методологія науково-технічної творчості та інтелектуальної власності.
Автор близько 950 наукових праць, серед них більше 300 винаходів, 2 стандарти СРСР, 65 книг (монографії, довідники, підручники, навчальні посібники, огляди). Автор першого в СРСР напівавтомата для обточування алмазів мод. ПОА-1К, який був впроваджений на діамантових фабриках з подальшою його модернізацією.
Для України, Росії, Узбекистану, Болгарії, В'єтнаму, Йорданії і Лівану підготував 8 докторів, професорів і 42 кандидатів технічних наук, серед них: проф., д.т.н. Кальченко В.І. – завідувач кафедри "Металорізальні верстати" Чернігівського державного технологічного університету; проф., д.т.н. Крижанівський В.А. - завідувач кафедри "Металорізальні верстати і системи" Кіровоградського національного технічного університету; проф. Вачев А.А. – проректор з наукової роботи Технічного університету – Софія, Пловдівської філії (Болгарія); проф., д.т.н. Ю.М. Данильченко – завідувач кафедри "Прикладна механіка і логістика" Національного технічного університету КПІ; проф., д.т.н. Д.O. Дмитрієв – доцент кафедри "Конструювання машин" Херсонського національного технічного університету; проф., д.т.н. Нагорняк С.Г. – декан факультету переробки харчових продуктів Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя; д.т.н. В.І. Сидорко – директор державного підприємства "Алкон" ІНМ ім. В.М.Бакуля НАН України; д.т.н., проф. І.В.Луців – завідувач кафедри верстатно-інструментального виробництва Тернопільського національного технічного університету ім. І.Пулюя; к.т.н. Судьїн Ю.О. – колишній начальник відділу обробки різанням ВНІПП (м. Москва); к.т.н. Барсук В.І. – колишній головний конструктор ГПЗ-20 (м. Курськ); доц., к.т.н. Скляров Р.А. – заст. зав. кафедри "Комп’ютерне проектування верстатів та машин" ТДТУ ім. І. Пулюя; доц., к.т.н. Редько Р.Г. – завідувач кафедри "Металорізальні верстати" Луцького національного технічного університету; доц., к.т.н. Неделчева П.М. – декан факультету машинобудування та приладобудування Технічного університету – Габрово (Болгарія); доц.., к.т.н. В.Н. Волошин – заст. директора технічного коледжу Тернопільського національного технічного університету ім. І.Пулюя та ін.
У 2014 р. була захищена кандидатська дисертація "Синтез малогабаритних фрезерних верстатів з комп'ютерним керуванням" О.О. Степаненка.
Напрями науково-технічної діяльності:
- теоретичні основи проектування і розрахунку високоточних, самоналагоджувальних, широкодіапазонних, швидкопереналагоджувальних, високошвидкісних, багатофункціональних затискних механізмів токарних, свердлильних і фрезерних верстатів;
- створення та дослідження одношпиндельних і багатошпиндельних токарних автоматів і верстатів з ЧПК;
- створення і дослідження верстатів для діамантового та інструментального виробництв;
- створення і дослідження пристроїв для обробки полігональних поверхонь;
- теоретичні основи проектування та компонування верстатів нового покоління, в тому числі з механізмами паралельної структури;
- розробка і впровадження ресурсозберігаючих технологій при багатосерійному виготовленні затискних і подавальних цанг з литих і штампованих заготовок;
- створення і дослідження багатоцільових токарних і свердлильно-фрезерних верстатів каркасних компоновок з комп’ютерним керуванням, в тому числі з механізмами паралельної структури.
Творчі досягнення:
- розробив спеціальний диференційно-морфологічний метод пошуку і синтезу нових технічних рішень затискних механізмів на рівні винаходів;
- запропонував концепцію створення верстатів нового покоління, у тому числі з паралельною кінематикою, яка передбачає: генетико-морфологічний підхід до еволюції та синтезу складних механічних і електромеханічних систем; модульний принцип проектування та виготовлення; використання каркасних і оболонкових несучих систем; використання інтелектуальних комп’ютерних систем.
Щодо освітянської діяльності розробив і впровадив концепцію та новий методологічний підхід при підготовці молодої генерації фахівців у ВНЗ, де сформулював ідею підвищення творчої активності молоді, що передбачає нерозривний ланцюг знань та умінь, пов’язаних із створенням, дослідженням, охороною, захистом і комерційною реалізацією об’єктів права інтелектуальної власності. Концепція передбачає креативний підхід і винахідництво в інноваційній діяльності, що вимагає перегляду навчальних програм і впровадження таких нових дисциплін, як «Креатологія та інноватика», «Прогнозування розвитку технічних систем», «Основи теорії еволюції складних антропогенних систем».
Академік Академії наук вищої освіти України (1995) та її віце-президент (2002–2007). Заслужений винахідник України (1991), заслужений працівник народної освіти України (1998), заслужений викладач «КПІ» (1998), «Doctor Honoris Causa» ТУ – Габрово (2003), засновник і науковий керівник студентського КБ механіко-машинобудівного факультету (1971–1975 рр. та з 2008 р. до сьогодні), був головою Ради новаторів Жовтневого району м. Києва, членом експертної ради ВАК України, Комітету з державних премій у галузі науки і техніки.
Серед державних відзнак та нагород Ю.М. Кузнєцова можна відмітити:
1. 1974 р. - грамота МВСО України (за підписом міністра Г.Г. Єфименка) за успішне виконання соцзобов'язань).
2. 1979 р. - грамота МВСО України (за підписом міністра Г.Г. Єфименка) за винахідницьку діяльність.
3. 1981 р. - диплом 2-го ступеня ВДНГ УРСР за успіхи в економічному і соціальному розвитку УРСР.
4. 1983 р. - медаль "В пам'ять 1500-летия Киева".
5. 1986 р. - вручено нагрудний знак "Изобретатель СССР" за впровадження винаходів у народне господарство.
6. 1987 р. -золотая медаль ВДНГ СРСР.
7. 1987 р. - Почесна грамота Українського комітету профспілок за активну багаторічну працю в профспілках.
8. 1988 р. - медаль "Ветеран праці".
9. 2002 р. - Почесна грамота МОН України як ветерану руху юних техніків м. Києва в зв'язку з 75-річчям цього руху.
10. 2003 р. - Подяка Київського міського голови за вагомий внесок у розвитку науки і багаторічну плідну працю.
11. 2005 р. - Грамота Київської міської ради профспілок за багаторічну плідну діяльність у профспілках.
12. 2006 р. - Подяка Київського міського голови за вагомий внесок у розвиток машинобудівної галузі, створенні конкурентоспроможної продукції, значні досягнення у професійній діяльності.
13. 2009 р. - Грамота і нагрудний знак "Творець" від МОН України за винахідницьку діяльність.
14. 2011-2013, 2014-2016 рр. - лауреат державної стипендії Президента України.
15. 2012 р. - Грамота за самовіддану роботу з творчо обдарованою молоддю, активну співпрацю з Малою академією наук.
Також Ю.М. Кузнєцов за самовіддану працю удостоєний академічних нагород.
2002 р. - удостоєний першої премії АНВШУ за посібник "Верстати з ЧПК та верстатні комплекси" (у 3-х книгах);
2004 р. - отримав нагороду Ярослава Мудрого за заслуги в галузі науки і освіти;
2005 р. - отримав нагороду Святого Володимира за визначний особистий внесок і плідну участь в організації науки та освіти в Україні;
2005 р. - нагороджений орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого 3-го ступеня від Філарета;
2005 р. - удостоєний другої премії за навчальний посібник "Контрольно-вимірювальні системи технологічного обладнання";
2009 р. - нагороджений дипломом 1-го ступеню АНВО України за кращу монографію "Відрізання прутків і труб: теорія і практика";
2010 р. - отримав другу нагороду Ярослава Мудрого за значний здобуток у галузі науки і техніки;
2011 р. - присуджена друга премія за підручник «Теорія технічний систем»;
2012 р. - нагороджений медаллю "20 років АНВОУ" (посвідчення №03-ЗТ від 22.12.2012 р.).
Викладає дисципліни:
• Технологічне обладнання з паралельною кінематикою;
• Патентознавство та авторське право
Підготував і викладав дисципліни:
(спеціальність "Металорізальні верстати та системи")
• "Експлуатація верстатів"; "Художнє конструювання верстатів"; "Ергономіка машин"; "Верстати-автомати" (ВМЕІ – Габрово, Болгарія); "Верстати-автомати та автоматичні лінії"; "Технологія обробки деталей на верстатах з програмним керуванням" (ВМЕІ – Габрово, Болгарія); "Кінематика металорізальних верстатів"; "Проектування механізмів верстатів-автоматів"; "Верстати з ЧПК і верстатні комплекси"; "Цільові механізми верстатів-автоматів і верстатів з ЧПК" (ТНТУ ім. І.Пулюя); "Прогнозування верстатобудування" (ТНТУ ім. І.Пулюя); "Конструювання верстатів та машин"; "Основи автоматизації виробничих процесів"; "Технологічне обладнання з паралельною кінематикою"; "Робототехнічні системи і комплекси фармацевтичного та біотехнічного виробництв (для біоінженерів)"
(спеціальність "Інтелектуальна власність")
• "Основи наукових досліджень і технічної творчості"; "Теорія технічних систем" (ТНТУ ім. І.Пулюя); "Інтелектуальна власність" ( ТНЕУ, ЧНУ ім. Б.Хмельницького, ВІЕМ, ТНТУ ім. І.Пулюя); "Теорія і практика технічної творчості"; Теорія розв’язання творчих задач (ХНТУ); "Патентознавство та авторське право (для магістрів)"; "Основи (методологія) наукових досліджень (для магістрів)"; "Креатологія та інноватики (для аспірантів)"; "Державне регулювання у сфері інтелектуальної власності (для біоінженерів)"; "Стандартизація і сертифікація фармацевтичних та біотехнічних виробництв (для біоінженерів)".
1. Орликов М. Л., Кузнецов Ю. Н. Проектирование зажимных механизмов автоматизированных станков. М.: Машиностроение, 1977. - 142 с.
2. Кузнецов Ю. Н., Кухарец А. В. Новые зажимные механизмы станков-автоматов. - К.: Техніка, 1979. - 151 с.
3. Станочные приспособления: Справочник, т.2, р.6.2. Б. Н. Вардашкина, В. В. Данилевского. — М.: Машиностроение, 1984.
4. Самонастраивающиеся зажимные механизмы: Справочник (Ю. Н. Кузнецов, А. А. Вачев, С. П. Сяров, А. Й. Цървенков; под ред. Ю. Н. Кузнецова.- К.:"Тэхника"; София: Гос. изд-во «Техника», 1988. - 221 с.
5. Самоцентриращи патронници и цангови затягащи механизми: Справочник (Ю. Н. Кузнецов, А. Й. Цървенков, А. А. Вачев, С. П. Сяров; под ред. А. Й. Цървенкова. — София, «Техника», 1989. - 212 с.
6. Кузнецов Ю. Н., Срибный Л. Н. Повышение эффективности токарных автоматов.- К.: Техніка, 1989. - 168 с.
7. Кузнецов Ю. Н., Крыжановский В. А. Агрегатно-модульное техническое оборудование нового поколения. — К. — Кировоград: ООО «ЗМОК» — ПП «ГНОЗИС», 2001. — 258 с.
8. Данильченко Ю. М., Кузнєцов Ю. М. Прецизийні шпиндельні вузли на опорах кочення (теорія і практика). — Тернопіль — Київ, Економічна думка, 2003. — 344 с.
9. Кузнєцов Ю. М. Дипломне проектування з інтелектуальної власності. — К.: ТОВ «ГНОЗІС», 2007. −364 с.
10. Кузнєцов Ю. М., Самойленко О. В. Обробка полігональних поверхонь: теорія і практика. — К.: ТОВ «ГНОЗІС», 2008. — 193 с.
11. Кузнєцов Ю. М., Чікін С. В., Мачуга Р.І. Відрізання прутків і труб: теорія і практика; під. ред. Ю. М. Кузнєцова. — К.: — ТОВ «ГНОЗІС», 2008. — 333 с.
12. Кузнєцов Ю. М., Дмитрієв Д. А., Диневич Г. Ю. Компоновка верстатів з механізмами паралельної структури /під. ред. Ю. М. Кузнєцова. — Херсон: ПП Вишемирський В. С., 2009. — 456 с. (укр.), 2010. - 471 с.(рос.).
13. Кузнецов Ю. Н., Волошин В. Н., Неделчева П. М., Эль-Дахаби Ф. В. Зажимные механизмы для высокоскростной и прецизионной обработки резанием. В двух частях. под. ред. Ю. Н. Кузнецова, — К.: ООО «ЗМОК» — ООО «Гнозис». ч.1, 2009. — 270с., ч.2, 2010. – 466 с.
14. Кузнецов Ю.Н., Волошин В.Н., Неделчева П.М., Эль-Дахаби Ф.В. Зажимные механизмы для высокопроизводительной и высокоточной обработки резанием: Монография. / Под ред. Ю.Н. Кузнецова. – Габрово. Ун. изд-во «Васил Априлов», 2010. – 724 с.
15. Кузнєцов Ю.М., Луців І. В., Шевченко О.В., Волошин В.Н. Технологічне оснащення для високоефективної обробки на токарних верстатах / під ред. Ю.М. Кузнєцова . – К. – Тернопіль; Терно-граф, 2011. - 692 с.
16. Кузнецов Ю.Н., Волошин В.Н., Фиранский В.Б., Гуменюк О.А. Инструментальные зажимные патроны: Монография. Под ред. Ю.Н.Кузнецова - К. ООО "ГНОЗИС", 2012. - 286 с.
17. Кузнецов Ю.Н., Хамуйела Ж.А. Герра, Хамуйела Т.О. Морфологический синтез станков и их механизмов: Монография. Под ред. Ю.Н.Кузнецова -К.: ООО "Гнозис", 2012 - 416 с. (рус.), 2014 – 441 с. (португ).
18. Кузнецов Ю.Н., Хамуйела Ж.А.Герра, Хамуйела Т.О. Цанговые патроны двойного зажима: теория и практика. Под ред. Ю.Н.Кузнецова - К.: ООО "Гнозис", 2013 - 400 с.
19. Кузнецов Ю.Н., Драчев Д.И., Луцив И.В., Шевченко А.В., Волошин В.Н. Технологическая оснастка для высокоэффективной обработки на токарных станках. Монография. ТНТ, Старый Оскол, Россия, 2014 – 480 с.
1. Проектирование металлорежущих станков и станочных систем: Справочник-учебник. т.2 Расчет и конструирование узлов и элементов станков, гл.7; Под общ.ред. А. С. Проникова.-М: Изд-во МГТУ им. Н. Э. Баумана: Машиностроение, 1995. - 320 с.
2. Кузнєцов Ю.М. Патентознавство та авторське право. — К.: ТОВ «Кондор», 2005. − 428 с., 2009. – 446 с. (укр. і рос.).
3. Кузнецов Ю.Н., Новоселов Ю.К., Луцив Н.В. Теория технических систем. Учебник. – Севастополь: СевНТУ, 2010. – 242 с.(рос.), 2011. – 246 с. (укр..), 2012. – 246 с.(англ.)
1. Иванов Г. И., Найдёнов А. П., Кузнецов Ю. Н. Програмно управление на металорежещи машини и автоматизирани комплекси. — Габрово, ВМЕИ, 1988—348 с.
2. Кузнецов Ю. Н., Иванов Г. И. Пресмятане и конструироване на металорежещи машини с цифрово программно управление. КПИ-Киев-Габрово, ВМЕИ, 1988—348 с.
3. Кузнецов Ю. Н. Станки с ЧПУ. — К.: Вища школа, 1991. — 278 с.
4. Кузнецов Ю. Н. Использование эвристических приемов в работе конструктора станочной оснастке. — М.: УТПМ, 1992. — 86 с.
5. Кузнєцов Ю. М., Луців І. В., Дубиняк С. А. Теорія технічних систем: під заг. ред. Кузнєцова Ю. М. — К.: — Тернопіль, 1998. — 320 с.
6. Кузнецов Ю. Н. Станки с ЧПУ и станочные комплексы. — К. — Тернополь: ООО «ЗМОК», 1999. — 344 с. (рос.), 2001. – 298 с. (укр.)
7. Кузнецов Ю. Н. Целевые механизмы станков-автоматов и станков с ЧПУ. — К. — Тернополь: ООО «ЗМОК» — ПП «ГНОЗИС», 2001.- 354 с., 2002.-354 с.(укр.)
8. Кузнєцов Ю. М. Верстати-автомати та автоматичні лінії. — К.: ТОВ «ЗМОК» — ПП «ГНОЗИС», 1999.-204 с.(рос.), 2001. — 198 с. (укр.)
9. Агрегатно-модульне технологічне обладнання: В 3-х частинах. Під ред. Ю. М. Кузнєцова /автор Крижанівський В. А., Кузнєцов Ю. М., Кіріченко А. М. та інші. Кіровоград, 2003. — ч.1 — 422 с. — ч.2 — 286 с. — ч.3 — 507 с.
10. Кузнєцов Ю. М. Теорія розв’язання творчих задач. — К.: — ТОВ «ЗМОК» — ПП «ГНОЗИС», 2003. — 294 с.
11. Гарькавий А. Д., Середа Л. П., Кузнєцов Ю. М. Інтелектуальна власність в аграрному виробництві. — Вінниця, ВДАУ, 2004. — 210 с.
12. Кузнєцов Ю. М., Косенюк Г. В. Промислові зразки: охорона та оформлення: Під ред. Ю. М. Кузнєцова. — Черкаси: ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2004. — 140 с.
13. Кузнєцов Ю. М., Скляров Р. А. Прогнозування розвитку технічних систем: Під ред. Ю. М. Кузнєцова. — ТОВ «ЗПОК» — ПП «ГНОЗИС», 2004. — 323 с.
14. Крижанівський В. А., Кузнєцов Ю. М., Валявський І. А., Скляров Р. А. Технологічне обладнання з паралельною кінематикою: Під ред. Ю. М. Кузнєцова. — Кіровоград, 2004. — 449 с.
15. Контрольно-вимірювальні системи технологічного обладнання. Під ред. Ю. М. Кузнєцова /автори Крижанівський В. А., Кузнєцов Ю. М., Бабич В. М. Кириченко А. М. .- Кіровоград, КНТУ, 2005. — 500 с.
16. Кузнєцов Ю. М., Ромашко А. С., Гуменюк О. А. Винаходи: створення, набуття, реалізація та захист прав. / За ред. Ю. М. Кузнєцова. — ТОВ «ЗМОК» — ПП «ГНОЗІС», 2006. — 253 с.
17. Кузнєцов Ю. М., Данильченко М. Г., Косенюк Г. В., Данильченко Ю. М., Ромашко А. С. Засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту товарі та послуг. /За заг. ред. Ю. М. Кузнєцова. — Черкаси: — ЧНУ ім. Б. Хмельницького. — Тернопіль: Економічна думка, 2006. — 420 с.
18. Кузнєцов Ю. М., Косенюк Г. В., Данильченко М. Г. Інтелектуальна власність: За заг. ред. Ю. М. Кузнєцова. — Тернопіль: Економічна думка, 2006. — 420 с.
19. Кузнєцов Ю.М., Литвин О.В. Практикум з дисципліни «Основи технічної творчості». / Під ред. Ю.М. Кузнецова. – К.: ТОВ «ЗМОК» - ТОВ «ГНОЗІС», 2010. – 160 с.
20. Кузнєцов Ю.М., Самойленко О.В. Практикум з дисципліни «Патентознавство та авторське право». / Під ред. Ю.М. Кузнецова. – К.: ТОВ «ЗМОК» - ТОВ «ГНОЗІС», 2010. – 232 с.
21. Кузнєцов Ю.М., Придальний Б..І. Проектування цільових механізмів маніпулювання верстатів нового покоління. /Під загальною редакцією проф. Ю.М.Кузнєцова. -Луцьк, 2012. - 425 с.
22. Кузнєцов Ю.М., Шибецький В.Ю. Робототехнічні системи і комплекси фармацевтичного та биотехнологічного виробництв: Навч. пос. /Під заг. ред. Ю.М.Кузнєцова. -К.: ГНОЗІС, 2012. - 335 с.
23. Кузнєцов Ю.М., Мікульонок І.О., Самойленко О.В. Практикум з дисципліни «Патентознавство та авторське право» / Під ред. Ю.М. Кузнецова. – К.: НТУУ «КПІ», 2014. - 317 с.
24. Кузнєцов Ю. М. Проектування цільових механізмів маніпулювання верстатів нового покоління : навч. посіб. для студентів машинобуд. спец. ВНЗ / Ю. М. Кузнєцов, Б. І. Придальний ; за заг. ред. проф. Ю. М. Кузнєцова ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т", Луц. нац. техн. ун-т. - Луцьк : Вежа-Друк, 2014. - 425 с.